Kancelaria Adwokacka

Antoszewska

zadzwoń teraz +48 664 015 122
Kancelaria Adwokacka Magdalena Antoszewska Kancelaria Adwokacka Magdalena Antoszewska Kancelaria Adwokacka Magdalena Antoszewska

Podział mieszkania po rozwodzie – wszystko co musisz wiedzieć

Podział mieszkania po rozwodzie - wszystko co musisz wiedzieć

Podział mieszkania po rozwodzie to jeden z największych i najbardziej stresujących czynności, z którymi wiąże się rozstanie. W jaki sposób następuje podział nieruchomości po rozwodzie i czy zawsze orzeka o nim sąd? Poznaj kilka sposobów na podział majątku po rozwodzie, obejmujący także wspólne mieszkanie, i dowiedz się, który z nich będzie najszybszy i najmniej stresujący.

Majątek wspólny – czyli jaki?

Wraz z zawarciem związku małżeńskiego między małżonkami powstaje majątkowa wspólnota małżeńska. Co to oznacza? Że składniki majątku nabyte po rozwodzie przez oboje małżonków lub przez każdego z nich oddzielnie są ich wspólne. Co wchodzi w skład majątku wspólnego? Między innymi:

 • dochody z umowy o pracę, działalności gospodarczej, umów zlecenia,
 • dochody z majątku wspólnego i osobistego (np. czynsz z wynajmowanego mieszkania),
 • środki finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych.

Czy podział mieszkania wspólnego po rozwodzie nastąpi zawsze?

Wbrew pozorom mieszkanie nie zawsze wchodzi w skład majątku wspólnego. Jeśli zostało nabyte przez jedno z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego, to jest to majątek osobisty tej osoby. Podobnie, jeśli małżonek nabył mieszkanie w trakcie trwania związku małżeńskiego, ale na podstawie:

 • darowizny,
 • zapisu,
 • dziedziczenia.

Wówczas mieszkanie nie będzie podlegało podziałowi po rozwodzie, ponieważ należy tylko do jednego z małżonków – majątek z darowizn, zapisów i dziedziczenia, jako majątek ściśle związany z daną osobą, to majątek osobisty.

Podział majątku wspólnego – nie tylko po rozwodzie

Wbrew pozorom podział majątku wspólnego, w tym mieszkania, nie musi następować po rozwodzie. Można go dokonać wcześniej, jeszcze przed zapadnięciem wyroku rozwodowego. W jaki sposób? Poprzez spisanie u notariusza umowy (w formie aktu notarialnego), na podstawie której małżonkowie ustanawiają rozdzielność majątkową. W ten sposób nastąpi szybki podział mieszkania, zazwyczaj na dwie równe części, chyba że małżonkowie ustalą inaczej. Mają pełną dowolność – mogą m.in.:

 • przyznać mieszkanie jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego,
 • zdecydować o sprzedaży mieszkania i podziale uzyskanych środków,
 • zamianie mieszkania na dwa mniejsze.

Po takim podziale mieszkania, dokonanym u notariusza w formie aktu notarialnego, należy złożyć wniosek do sądu o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Wówczas sprawa rozwodowa potrwa znacznie krócej.

Podział majątku wspólnego obejmującego mieszkanie może także nastąpić w trakcie postępowania rozwodowego, pod warunkiem, że go nadmiernie nie przedłuży. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy do Sądu złożono wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Trzeba do niego dołączyć wniosek o podział majątku wspólnego, wykaz składników majątku, a także odpis z ksiąg wieczystych, jeśli istnieje konieczność podziału mieszkania.

Podział mieszkania w trakcie sprawy rozwodowej możliwy jest jedynie wówczas, gdy małżonkowie są zgodni co do wartości wszystkich składników majątku wspólnego i wiedzą, jak chcą je między sobą podzielić.

Podział majątku wspólnego po rozwodzie w razie konfliktu

Podział majątku wspólnego po rozwodzie, obejmującego również mieszkanie, zazwyczaj następuje wówczas, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w zakresie podziału nieruchomości oraz ruchomości. Jest to odrębne postępowanie, które może wszcząć każde z byłych małżonków poprzez złożenie wniosku do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na położenie składników majątku mających podlegać podziałowi. Wówczas – po ustaniu wspólności majątkowej na skutek wyroku rozwodowego – następuje podział mieszkania po rozwodzie. W jaki sposób? Sąd ma kilka możliwości, wśród których znajdują się:

 • fizyczny podział na 2 części – spotykany rzadko, ponieważ zazwyczaj trudno podzielić mieszkanie na dwa mniejsze; częściej możliwe w przypadku podziału domu;
 • przyznanie mieszkania po rozwodzie jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego; wówczas Sąd określa także sposób spłaty (w całości czy w ratach, a jeśli tak to w jakiej wysokości i okresach spłaty);
 • sprzedaż mieszkania i podział uzyskanych środków pomiędzy małżonków – następuje wówczas, gdy żadne z byłych małżonków nie jest w stanie spłacić drugiej strony; rozwiązanie to nie jest korzystne, ponieważ mieszkanie sprzedawane jest w trybie licytacji komorniczej, a wartość mieszkania jest znacznie niższa niż rynkowa.

Podział mieszkania z kredytem po rozwodzie

Jak wygląda podział mieszkania z kredytem po rozwodzie? Warto pamiętać, że rozwód w żaden sposób nie wpływa na zawartą umowę kredytu hipotecznego, a bank dalej domaga się spłaty. Byli małżonkowie powinni między sobą ustalić sposób spłaty zobowiązania i korzystania z mieszkania. Jeśli jedna ze stron decyduje się na samodzielną spłatę kredytu, warto podpisać z bankiem aneks do umowy. Możliwe jest to jednak tylko wówczas, gdy dana osoba ma pełną zdolność kredytową. Czasem możliwa jest sprzedaż mieszkania, które kupiono na kredyt, i spłata całości zobowiązania, ale banki nie zawsze się na takie rozwiązanie zgadzają, ponieważ najczęściej wówczas tracą.

Jeśli szukają Państwo adwokata w Warszawie, który przeprowadzi rozwód i podział majątku wspólnego, w tym mieszkania, po rozwodzie, zapraszam do kontaktu. Specjalizują się w sprawach rodzinnych, w tym rozwodowych oraz dotyczących podziału nieruchomości i ruchomości, pomagam skompletować potrzebne dokumenty i skutecznie oraz możliwie jak najszybciej przeprowadzić podział mieszkania po rozwodzie.

Zadzwoń

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij