Kancelaria Adwokacka

Antoszewska

zadzwoń teraz +48 664 015 122
Kancelaria Adwokacka Magdalena Antoszewska Kancelaria Adwokacka Magdalena Antoszewska Kancelaria Adwokacka Magdalena Antoszewska

Ustalenie ojcostwa i alimenty

Ustalenie ojcostwa i alimenty - Kancelaria Adwokacka

 

Kancelaria Adwokacka Antoszewska reprezentuje klientów w sprawach o sądowe ustalenie ojcostwa przed sądami w Warszawie. Postępowania te są zazwyczaj bardziej skomplikowanych ze względu na to, że zazwyczaj sprawa nie dotyczy tylko samego ustalenia ojcostwa, ale także wysokości alimentów, zwrotu kosztów porodu, połogu i wyprawki, władzy rodzicielskiej, nazwiska dziecka. Dlatego też, jeśli decydujsą się Państwo na ustalenie ojcostwa, warto zwrócić się o profesjonalną pomoc, której udzieli doświadczony adwokat z Warszawy.

 

 

Zobacz cennik.

 

Przebieg sądowego ustalenia ojcostwa w Warszawie

Istnieje prawne domniemanie, zgodnie z którym ojcem dziecka jest mąż matki, jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania związku małżeńskiego lub do 300 dni po jego ustaniu. Zdarza się jednak, że faktycznie ojcem jest inny mężczyzna i wówczas konieczne jest obalenie domniemania. Sądowe ustalenie ojcostwa ma miejsce także gdy:

  • mężczyzna nie chce dobrowolnie uznać dziecka pochodzącego z nieformalnego związku,
  • matka nie potwierdza uznania dziecka przez ojca.

Pozew o ustalenie ojcostwa przed sądem w Warszawie, samodzielnie lub z pomocą adwokata, może wytoczyć zarówno matka dziecka, domniemany ojciec, jak i samo dziecko. Zdarza się, że taki pozew wnosi także prokurator. Sprawy o ustalenie ojcostwa rozpoznawane są w postępowaniu odrębnym przed sądami rejonowymi w Warszawie, właściwymi ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego albo ewentualnie osoby uprawnionej.

Sprawy o ustalenie ojcostwa – pomoc fachowego adwokata

W wielu przypadkach w trakcie tych spraw odbywają się badania DNA, które pozwalają ustalić ojcostwo z niemal 100% pewnością. Jednakże samo ustalenie ojcostwa to nie wszystko, sprawy o ustalenie ojcostwa należą do kręgu niewielu spraw (jak rozwód i separacja), w trakcie których możemy uregulować prawie wszystkie inne kwestie dotyczące małoletniego w jednym postępowaniu. Przygotowanie tych spraw wymaga sporego nakładu pracy, wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z pomoc adwokata.

W ramach postępowania o ustalenie ojcostwa można ubiegać się o alimenty w Warszawie za okres 3 lat wstecz, jeżeli wykażemy, że istnieją niezaspokojone potrzeby dziecka z tego okresu. Istotną informacją może być również fakt, że postępowania te nie są związane z kosztami sądowymi dla strony uprawnionej – zazwyczaj matki, oraz że na wniosek strony Sąd zasądzi zwrot kosztów adwokackich od zobowiązanego, czasami w całości.

Zapraszamy do kontaktu – zespół adwokatów naszej kancelarii prowadzi sprawy o ustalenie ojcostwa, o rozwód w Warszawie i podział majątku w Warszawie po rozwodzie.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Udzielamy porad prawnych już od 150zł.

Zadzwoń

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij