Kancelaria Adwokacka

Antoszewska

zadzwoń teraz +48 664 015 122

Ustalenie ojcostwa i alimenty

Ustalenie ojcostwa i alimenty - Kancelaria Adwokacka

 

Kancelaria Adwokacka Antoszewska reprezentuje klientów w sprawach o sądowe ustalenie ojcostwa przed sądami w Warszawie. Postępowania te są zazwyczaj bardziej skomplikowanych ze względu na to, że zazwyczaj sprawa nie dotyczy tylko samego ustalenia ojcostwa, ale także wysokości alimentów, zwrotu kosztów porodu, połogu i wyprawki, władzy rodzicielskiej, nazwiska dziecka. Dlatego też, jeśli decydujsą się Państwo na ustalenie ojcostwa, warto zwrócić się o profesjonalną pomoc, której udzieli doświadczony adwokat z Warszawy.

 

 

Zobacz cennik.

 

Przebieg sądowego ustalenia ojcostwa w Warszawie

Istnieje prawne domniemanie, zgodnie z którym ojcem dziecka jest mąż matki, jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania związku małżeńskiego lub do 300 dni po jego ustaniu. Zdarza się jednak, że faktycznie ojcem jest inny mężczyzna i wówczas konieczne jest obalenie domniemania. Sądowe ustalenie ojcostwa ma miejsce także gdy:

  • mężczyzna nie chce dobrowolnie uznać dziecka pochodzącego z nieformalnego związku,
  • matka nie potwierdza uznania dziecka przez ojca.

Pozew o ustalenie ojcostwa przed sądem w Warszawie, samodzielnie lub z pomocą adwokata, może wytoczyć zarówno matka dziecka, domniemany ojciec, jak i samo dziecko. Zdarza się, że taki pozew wnosi także prokurator. Sprawy o ustalenie ojcostwa rozpoznawane są w postępowaniu odrębnym przed sądami rejonowymi w Warszawie, właściwymi ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego albo ewentualnie osoby uprawnionej.

Sprawy o ustalenie ojcostwa – pomoc fachowego adwokata

W wielu przypadkach w trakcie tych spraw odbywają się badania DNA, które pozwalają ustalić ojcostwo z niemal 100% pewnością. Jednakże samo ustalenie ojcostwa to nie wszystko, sprawy o ustalenie ojcostwa należą do kręgu niewielu spraw (jak rozwód i separacja), w trakcie których możemy uregulować prawie wszystkie inne kwestie dotyczące małoletniego w jednym postępowaniu. Przygotowanie tych spraw wymaga sporego nakładu pracy, wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z pomoc adwokata.

W ramach postępowania o ustalenie ojcostwa można ubiegać się o alimenty w Warszawie za okres 3 lat wstecz, jeżeli wykażemy, że istnieją niezaspokojone potrzeby dziecka z tego okresu. Istotną informacją może być również fakt, że postępowania te nie są związane z kosztami sądowymi dla strony uprawnionej – zazwyczaj matki, oraz że na wniosek strony Sąd zasądzi zwrot kosztów adwokackich od zobowiązanego, czasami w całości.

Zapraszamy do kontaktu – zespół adwokatów naszej kancelarii prowadzi sprawy o ustalenie ojcostwa, o rozwód w Warszawie i podział majątku w Warszawie po rozwodzie.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Udzielamy porad prawnych już od 150zł.