Kancelaria Adwokacka

Antoszewska

zadzwoń teraz +48 664 015 122

Ile trwa i jak wygląda sprawa w sądzie rodzinnym?

Ile trwa i jak wygląda sprawa w sądzie rodzinnym?

Czeka Cię sprawa o rozwód, a może o ustalenie kontaktów z dziećmi? Dowiedz się, ile trwa rozprawa i jak wygląda sprawa w sądzie rodzinnym, by odpowiednio się przygotować. Wszelkie wątpliwości rozwieje adwokat rodzinny Magdalena Antoszewska, która reprezentuje klientów w sprawach z zakresu prawa rodzinnego w warszawskich sądach.

Sprawa w sądzie rodzinnym – jak wygląda?

Sądy rodzinne to tak naprawdę wydziały rodzinne, opiekuńcze i nieletnich zorganizowane w sądach rejonowych, jednak niektóre sprawy dotyczące więzi rodzinnych rozpatrywane są w I instancji przez sądy okręgowe. Zastanawiasz się, jak wygląda sprawa w sądzie rodzinnym? Wszystko zależy od jej charakteru. Inny tryb jest przewidziany dla spraw rozwodowych, a inny dla tych dotyczących ustalania kontaktów z dziećmi czy demoralizacji nieletnich. W postępowaniu procesowym, kończącym się wyrokiem, sądy rozpatrują sprawy:

  • o rozwód i separację (gdy nie ma zgodnego wniosku małżonków),
  • o unieważnienie małżeństwa,
  • o zniesienie wspólności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa,
  • o ustalenie lub zaprzeczenia ojcostwa lub macierzyństwa,
  • o unieważnienie uznania dziecka,
  • o rozwiązanie adopcji.

Wszystkie inne sprawy rozpoznawane są w postępowaniu nieprocesowym. Część z nich może być zakończona w formie mediacji.

Co Cię czeka w sądzie rodzinnym?

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś w sądzie w charakterze strony czy świadka, to z pewnością chcesz wiedzieć, jak wygląda sprawa w sądzie rodzinnym i jak się przygotować. Warto wiedzieć, że zazwyczaj w sądach są specjalne urządzenia, które mają sprawdzić, czy nie wnosimy na teren sądu niebezpiecznych przedmiotów (za takie mogą być uznane np. nożyczki do paznokci, pilnik, scyzoryk). Do sądu należy zabrać dowód osobisty, ponieważ prowadzący sprawę sędzia z pewnością poprosi nas o wylegitymowanie się. Pamiętajmy także o:

  • punktualności,
  • schludnym ubiorze.

Sprawa w sądzie rodzinnym krok po kroku

Sprawa rozpoczyna się od jej wywołania. Jeśli jesteś wnioskodawcą bądź powodem, to powinieneś usiąść po prawej stronie Sądu, druga strona siada z lewej strony. Następnie Sąd sprawdza obecność stron i świadków. W razie niestawienia się którejś z osób weryfikuje, czy zawiadomienie o terminie rozprawy zostało doręczone prawidłowo.

Przesłuchanie stron – czy jest się czego obawiać?

Jak wygląda sprawa w sądzie rodzinnym o rozwód, ustalenie kontaktów z dziećmi czy separację? Na początku Sąd zadaje kilka podstawowych pytań, by ustalić fakty (np., w przypadku sprawy rozwodowej – od kiedy strony nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, kiedy nastąpił rozkład pożycia). Następnie przesłuchiwani są świadkowie, a na końcu strony, przy czym najpierw jako strona przesłuchiwany jest powód, a następnie pozwany. W toku postępowania strony mają prawo składać wnioski dowodowe, a więc prosić Sąd o przeprowadzenie dowodów z opinii biegłych, dokumentów czy świadków. W przypadku niektórych spraw rodzinnych Sąd może skierować strony do postępowania mediacyjnego. Nie trzeba się obawiać występowania w Sądzie w roli strony – Sąd zadaje rzeczowe pytania mające na celu ustalenie istotnych faktów. Pytania nie mogą być tendencyjne ani sugerujące.

Ile trwa sprawa w Sądzie rodzinnym?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa sprawa w Sądzie rodzinnym. Wszystko zależy od stopnia jej skomplikowania. Jeśli strony są zgodne co do rozwoju, sposobu ustalenia kontaktów z małoletnimi dziećmi, sprawa w sądzie rodzinnym może zakończyć się już na jednej rozprawie. Jeśli jednak między stronami brakuje porozumienia bądź stan faktyczny jest wyjątkowo skomplikowany i istnieje potrzeba powoływania biegłych z zakresu różnych dziedzin (np. psychologii, psychiatrii, pracowników opieki społecznej), sprawy rodzinne mogą trwać nawet kilka lat.

Szukasz adwokata od spraw rodzinnych, który będzie Cię reprezentował i wspierał w sprawie o rozwód, ustalenie kontaktów z dziećmi bądź ojcostwa i macierzyństwa? Zapraszamy do kontaktu – Kancelaria Magdaleny Antoszewskiej wspiera klientów z Warszawy w sprawach toczących się w stołecznych sądach, a także Sądzie Najwyższym. Oferuje profesjonalne wsparcie we wszelkich sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz pomaga się do nich przygotować.