Kancelaria Adwokacka

Antoszewska

zadzwoń teraz +48 664 015 122

Jak znaleźć dobrego adwokata i o co pytać na spotkaniu?

jak-znalezc-dobrego-adwokata

Osoba, która nie ma wiedzy prawniczej, nie wie, jak znaleźć dobrego adwokata i o co pytać na pierwszym spotkaniu i przed spotkaniem. Ponieważ prawo jest dziedziną bardzo skomplikowaną, a przepisy wciąż się zmieniają, warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jak przygotować się do wizyty u adwokata i jak go wybrać. Na co zwrócić uwagę, zanim wybierzemy konkretnego specjalistę? Czy cena usługi będzie dobrym wyznacznikiem?

Jak znaleźć dobrego adwokata – czy prawnik z polecenia to dobry wybór?

Wiele osób, szukając prawnika, najpierw pyta o opinię bliskich i znajomych. Jeśli ktoś z Twojego otoczenia korzystał z porad konkretnego adwokata i był zadowolony, to na pewno chętnie Ci go poleci. Warto jednak wziąć pod uwagę, że prawo jest dziedziną bardzo złożoną i rozbudowaną, a adwokaci i radcowie prawni zazwyczaj specjalizują się w konkretnych gałęziach. Dlatego też prawnik, który pomagał Twojemu znajomemu uzyskać odszkodowanie, niekoniecznie sprawdzi się w sprawie karnej czy rodzinnej. Jeśli jednak nie specjalizuje się w sprawie, z którą się zgłosiłeś, powinien Ci o tym powiedzieć i ewentualnie polecić innego specjalistę po fachu.

Wybieramy prawnika samodzielnie – na co zwrócić uwagę?

Jeśli samodzielnie chcesz wybrać prawnika, warto zapoznać się ze stronami internetowymi konkretnych kancelarii. Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • doświadczenie i lata pracy w zawodzie – zazwyczaj im dłużej dany prawnik pracuje w zawodzie, tym większe ma doświadczenie; zetknął się też z różnymi sprawami, reprezentował w sądzie różnych klientów i dobrze zna przepisy prawne oraz potrafi je interpretować, a także bronić swoich racji w sądzie; pamiętajmy jednak, że wówczas cena może być wyższa niż w przypadku osoby początkującej, ponieważ doświadczenie musi kosztować;
  • opinie klientów – zarówno zadowoleni, jak i niezadowoleni z usług prawniczych klienci często dzielą się swoimi opiniami w internecie; po wstępnym wyborze adwokata warto zweryfikować, czy jego klienci wypowiadali się na temat świadczonych usług;
  • zakres wsparcia – szukasz prawnika, który pomoże Ci w sprawie rodzinnej? Wcześniej sprawdź, jaki zakres wsparcia oferuje konkretny specjalista; najlepszy adwokat będzie ten, który specjalizuje się w wąskiej dziedzinie, ponieważ wówczas obsługuje sprawy bardzo podobne do naszej.

Jaki powinien być dobry adwokat? Przede wszystkim rzetelny i skuteczny, ale także pełen empatii, zwłaszcza jeśli zajmuje się delikatnymi sprawami, na przykład takimi jak rozwody czy sprawy rodzinne. Warto mieć na uwadze, że nawet najlepszy prawnik nie zawsze wygra sprawę, ponieważ rezultat sprawy zależy często od oceny Sądu.

Jak przygotować się do spotkania z prawnikiem?

Pamiętaj, by przed umówieniem się z prawnikiem, zapytać o szczegóły, takie jak:

  • wynagrodzenie – czy pierwsza konsultacja jest bezpłatna, czy nie;
  • potrzebne dokumenty – jakie dokumenty masz zabrać na spotkanie;
  • czas spotkania.

Przed spotkaniem zanotuj wszystkie istotne dla sprawy fakty, zwłaszcza takie jak daty konkretnych wydarzeń oraz obecny stan. Nie denerwuj się – prawnik ma CI pomóc, na pewno nie będzie Cię oceniał ani mnożył trudności.

Jakie dokumenty zabrać na spotkanie?

Dowodem w sprawie mogą być zarówno dokumenty w formie papierowej, jak i elektronicznej. Dlatego też na spotkanie warto zabrać:

  • zapis korespondencji mailowej,
  • zdjęcia,
  • umowy.

Powinniśmy także spokojnie zastanowić się nad tym, kto mógłby być świadkiem w naszej sprawie i przygotować wstępną listę takich osób.

Jak znaleźć dobrego prawnika w Warszawie?

Jak znaleźć dobrego prawnika? Przede wszystkim należy kierować się jego doświadczeniem i liczbą lat pracy w zawodzie, a nie ceną za usługę. Adwokaci i radcowie prawni muszą poświęcić na naukę wiele lat, dlatego ich usługi nie są najtańsze. Warto jednak postawić na doświadczenie i mieć wsparcie osoby rzetelnej, terminowej, pewnej swojej wiedzy, która potrafi reagować w sądzie na zmieniającą się sytuację. Jeśli szukasz prawnika specjalizującego się w sprawach rodzinnych w Warszawie, zapraszamy do kontaktu!