Obywatele Unii Europejskiej bez problemu mogą kupić na własność nieruchomość na Cyprze.
Obecnie Cypr podzielony jest na dwie części: południową – europejską i „turecką” tzw. Turecką Republikę Cypru Północnego.
W części europejskiej obywatel Unii może nabyć dowolną ilość nieruchomości, w części północnej tylko jedną, aby kupić więcej trzeba założyć firmę.
Procedura zakupu od dewelopera wygląda następująco:
Należy wpłacić bezzwrotna opłatę rezerwacyjną o wysokości około 5.000 EUR, oraz przesłać kopię paszportu, bądź dowodu osobistego na adres dewelopera. Po otrzymaniu opłaty rezerwacyjnej oraz kopi dokumentu tożsamości od klienta deweloper przygotowuje umowę i przesyła ją do klienta. Po podpisaniu umowy klient wpłaca kolejną ratę za nieruchomość, 30% zazwyczaj w ciągu 2 tygodni. Wszystkie raty będą wyszczególnione w umowie. Po wpłaceniu 30% wartości nieruchomości, umowa jest przekazywana do biura ewidencji gruntów. Ostatnia ratę należy wpłacić na zakończenie budowy.
Zakup takiej nieruchomości zazwyczaj związany jest z ponoszeniem kosztów utrzymania nieruchomości w częściach wspólnych (basen, spa, ogrody). Opłaty te wynoszą od 100 – 250 euro w skali miesiąca, zależy od wielkości apartamentu. Deweloper zapewnia też wynajem willi czy apartamentu w czasie, gdy w nim nie przebywamy – obsługuje najem krótkoterminowy za dodatkową opłatą, jeśli oczywiście się na to zdecydujemy.
Cena za nieruchomość zależy od etapu zaawansowania inwestycji, jest znacznie wyższa, gdy obiekty jest już wykończony i oddany do użytku.
Inaczej wygląda zakup nieruchomości z rynku wtórnego, po obejrzeniu nieruchomości i podjęciu decyzji o jej zakupie po konsultacji z prawnikiem, podpisuje się akt notarialny i nabywa własność.